Sanok i okolica

Odległość:  Sanok - Chata Starych Znajomych - 4 km.

Nie sposób poznać duszy Bieszczadów bez zwiedzenia Sanoka.  Gród wyjątkowo malowniczy, w dolinie Sanu umiejscowiony, od północnego -wschodu Góry Słone podziwiać można, od południa na Góry Bukowe spozierać, dolina Sanu zwłaszcza w kierunku Międzybrodzia i Mrzygłodu na piesze wędrówki zachęca.

Miasto wyjątkowe, turystów do zwiedzania zachęca:

  • Park Etnograficzny (Skansen) należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów największy skansen w Polsce.  Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko -ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu.
  • Zamek Sanocki zbudowano z inicjatywy Kazimierza Wielkiego na miejscu dawnego grodu wzmiankowanego już w 2 połowie XII przez kronikarzy ruskich. Współczesne prace archeologiczne doprowadziły do odkrycia cmentarza, budynków mieszkalnych i gospodarczych, fortyfikacji oraz naczyń codziennego użytku dawnej osady. Powstały w 1340 r. zamek był obiektem drewniano-murowanym, istnieje zapis iż miał murowaną wieżę i drewniane budynki. Otaczała go drewniana palisada, a od miasta odgrodzony był głębokim sztucznym wąwozem.
  • Klasztor o. o. Franciszkanów (pw. Podwyższenia Krzyża Świętego) - wnętrze późnobarokowe, na uwagę zasługują ołtarze, obraz Matki Bożej Pocieszenia oraz polichromie figuralne na ścianach kaplicy.
  • Ratusz Miejski - Rynek- Nowy osiemnastowieczny budynek powstał w wyniku przebudowy istniejącej kamienicy po pożarze poprzedniego, drewnianego ratusza. Dziś siedzibę tu mają: Urząd Stanu Cywilnego, Biuro Wystaw Artystycznych oraz Centrum Informacji Turystycznej.
  • Katedralna cerkiew prawosławna (pw. św. Trójcy) - pochodzi z lat 1784-1789. Znajdują się tu piękne ikony Rozpiatoho Chrysta, Przenajświętszej Bogurodzicy.
  • Park Miejski i Kopiec Mickiewicza - założony w 1896r na stokach dominującej nad miastem Góry Parkowej (362m), na jej szczycie sanocka młodzież usypała w 1898r kopiec na setną rocznicę urodzin Adama Mickiewicza.
  • Ławeczka ze Szwejkiem- jedyny w Polsce pomnik Dobrego Wojaka Szwejka.

W okolicy warto zobaczyć:

  • Zagórski Karmel- ruiny klasztoru ojców Karmelitów Bosych W Zagórzu